کارت آبی اتحادیه اروپا و شروط گرفتن آن

در قوانین جدید مهاجرتی به متخصصان امکان اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا داده می شود که با آن می توانند به مدت چهار سال در هر نقطه این اتحادیه اقامت گزینند و کار کنند. از دیگر مزایای این کارت این است که افراد خانواده او هم می توانند اقامت بگیرند و خود را برای ورود به بازار کار آماده کنند. این کارت برای یک دوره چهار ساله داده می شود. تحت شرایط خاصی نیز اقامت آنها در آلمان تمدید یا دائمی می شود.

از جمله شرایط گرفتن کارت آبی داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی از آلمان یا مدرکی است که با تحصیلات دانشگاهی در آلمان قابل انطباق باشد و به رسمیت شناخته شود.

داشتن قرارداد کاری یا داشتن ضمانتی از سوی کارفرما برای استخدام. داشتن شغلی با دستمزد حداقل ۵۳ هزار و ۶۰۰ یورو در سال. قوانین در اینجا برای حداقل دستمزد برای چند رشته استثنا قائل شده اند؛ متخصصین در رشته های علوم طبیعی و ریاضی، مهندسان، پزشکان و متخصصین رشته های مختلف انفرماتیک (IT) که می توانند با دستمزدی در سطح ۴۱ هزار و ۸۰۰ یورو وارد بازار کار آلمان شوند.

دائمی شدن کارت آبی هم شروطی دارد از جمله این که متقاضی بیش از ۳۳ ماه به عنوان فردی با تخصص بالا کار کرده باشد و بیمه های اجتماعی از جمله بیمه بازنشستگی داده باشد. در صورتی که متخصصین دارای کارت آبی بعد از ۲۱ ماه زبان آلمانی را در سطح مناسبی  (۱-B ) فراگرفته باشند، می توانند اقامت دائم بگیرند.

همچنین مهم این است که متقاضیان مهاجرت کاری مدارک خود را به موقع برای ارزیابی به آلمان بفرستند تا محتوای درسی رشته تحصیلی یا حرفه ای که فرد فراگرفته است بررسی شود. شرایط برای پذیرفته شدن در شغل های مختلف متفاوت است و سطح زبان مورد نیاز نیز تا حد زیادی به نوع شغل بستگی دارد. مثلا به این که فرد متقاضی می خواهد به عنوان پرستار استخدام شود و با بیماران سر و کار داشته باشد یا در یک رشته فنی.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *