غار زیبای ملیسانی در یونان

غار زیبای ملیسانی در یونان

در نواحی شرقی جزیره کفالونیا دریاچه ای کم عمق به اسم ملیسانی (Melissani) هست که به غار ملیسانی هم معروف است. غار در ۲ کیلومتری شمال غربی شهر سامی و حدود ۱۰ کیلومتری شهر آرگوستولی (مرکز جزیره) قرار گرفته و در احاطه ی جنگل هایی با دامنه های کوهستانی ست. این غار صحره ای که با آب های زلال و کریستالی پر شده و در اثر فرآیند تجزیه صخره ها، ورود آب و فرسایش شکل گرفته در سال ۱۹۵۱ کشف و در سال ۱۹۶۳ به روی گردشگران باز شد. در طول اولین کندوکاوها در غار یک لامپ باستانی کشف شد که امروز در موزه باستان شناسی مرکز جزیره نگهداری می شود. در سال ۱۹۶۲ در طی ادامه ی جست و جوها در غار، بقایای مهمی از تمدن مینوآن پیدا شد، که نشان می داد سال ها پیش در عصر برنز هم ساکنان جزایر دریای اژه اینجا را کشف کرده بودند.

برای رفتن به داخل به این غار باید ۷ یورو ورودی بدهید، اینجاست که وارد تونلی تاریک و سراشیب می شوید و از پله ها پایین می روید. در انتهای تونل، دریاچه ای درخشان در مقابل شما ظاهر می شود، در این قسمت قایق هایی منتظر شما هستند تا با آن ها دریاچه را بگردید و از تماشای چکنده سنگ ها و تغییر رنگ آب لذت ببرید. همین که به داخل غار می روید، پایین آمدن درجه حرارت هوا و خنک تر شدن را به خوبی احساس می کنید.

تنها راه گشت و گذار در دریاچه قایق سواری است، هر قایق ۸ نفر ظرفیت دارد و شما را به توری چند دقیقه ای در داخل غار و دریاچه می برد. غار دو دالان بزرگ B شکل دارد که هزاران سال پیش شکل گرفته و هر دو دالان مملوء از آب های زلال اند، در قسمت میانی آن هم جزیره ای به چشم می خورد. اولین دالان، یک روزنه ی بزرگ بیضی شکل دارد که نور خورشید را به داخل غار می آورد. دهانه ی بزرگی که بر روی سطح غار ایجاد شده باعث ورود نور و درخشانی آب می شود. بهتر است صبر کنید تا هوا آفتابی شود و بعد به سراغ این غار بروید چون تماشای ورود نور خورشید از روزنه ی سقف لذتبخش و جذاب است.

دالان دوم، غاری بزرگ با سقف هلالی شکل است. با قایق به این دالان ها بروید و غرق مناظر حیرت آور اطراف شوید. کانالی باریک دو دالان را به هم متصل می کند، قسمت هایی از این کانال آنقدر باریک است که به سختی می توان پارو زد و قایق را از آن عبور داد. در قایق، یک نفر راهنما قسمت های جذاب غار را به شما نشان می دهد و داستان های جذابی را درباره غار تعریف می کند. او به زبان های مختلف تمام قسمت های غار را به شما توضیح می دهند و هر وقت خواستید عکس هایی با پس زمینه غار از شما می اندازند.

آب زلال فیروزه ای و زمردین دریاچه به همراه مجسمه های طبیعی که در غار شکل گرفته اند، فضایی جذاب و حیرت آور را به غار بخشیده اند. گفتیم که در قسمت میانی دریاچه، جزیره ای کوچک هست که بر روی آن بقایایی از آثار هنری به چشم می خورد، آثاری که ثابت می کنند اینجا روزگاری محل انجام مراسم مذهبی بوده و در دوران باستان، آدم های ماقبل تاریخ برای انجام مراسم و آیین های مختلف به اینجا می آمدند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *