در نظام آموزشی کشور یونان سیستم آموزشی به سه سطح طبقه بندی می شود؛تحصیلات ابتدایی، متوسطه و تحصیلات آموزش عالی. در سیستم نظام آموزشی کشور یونان، دوره متوسطه، آموزش های حرفه ای را نیز ارائه می دهد. در دوره آموزش ابتدایی در کشور یونان دوره ای است که به یک دوره تحصیل یک یا دو ساله در مهد کودک اختصاص دارد. مدرسه ابتدایی دانش آموزان سنین ۶ تا ۱۲ سال را آموزش می دهد و دوره آموزش متوسطه با نام آموزش دبیرستان است که یک دوره سه سال است. در دوره دبیرستان، دانش آموزان می توانند برای ورود به دوره‌های آموزش عالی آماده شوند. تحصیل در دانشگاه‌های کشور یونان، کارشناسی ارشد تا دو سال طول می کشد. تحصیل در دوره لیسانس چهار سال و تحصیل در دوره دکتری بسته به رشته تحصیلی ۳ تا ۶ سال طول می کشد.

سطوح تحصیلی در کشور یونان در مدارس خصوصی و دولتی به دانش آموزان ارائه می شود. مدارس و دانشگاه های دولتی در این کشور هیچ هزینه تحصیلی را از دانش‌آموزان و دانشجویان دریافت نمی‌کنند و حتی کتاب‌های درسی نیز رایگان است. کالج ها و دانشگاه های خصوصی در کنار دانشگاه های دولتی، خدمات آموزشی را به دانشجویان و دانش‌آموزان ارائه می دهند؛ به طور مثال، دوره های آموزش زبان خارجی و دوره های تقویت برخی از دروس پیش نیاز آموزشی ارائه می‌شوند.

در نظام آموزشی کشور یونان، سال اول تحصیل در دوره ابتدایی به دانش آموزان ۶ تا ۷ سال، سال دوم برای دانش آموزان ۷ تا ۸ سال، سال سوم برای دانش آموزان ۸ تا ۹ سال، سال چهارم برای دانش آموزان ۹ تا ۱۰ سال، سال پنجم برای دانش آموزان ۱۰ تا ۱۱ سال و ششم برای دانش آموزان ۱۱ تا ۱۲ سال ارائه می‌شود. در دوره دبستان، دانش آموزان با مطالعات محیط زیست، زبان انگلیسی، آموزش هنر، آموزش فیزیک، کامپیوتر و زبان یونانی آشنا می شوند. برنامه آموزشی در این کشور شامل تعداد ساعات مجاز در هفته می شود. به طور مثال آموزش زبان انگلیسی در دوره ابتدایی، یک ساعت در هفته و آموزش زبان یونانی، ۵ ساعت در هفته برنامه‌ریزی می شود.

 در کلاس پنجم علاوه بر دوره های آموزشی فوق، آموزش‌هایی مانند آموزش های عملی موسیقی، مذهب و تاریخ، جامعه شناسی و سیاست، زبان فرانسه و آلمانی نیز به آموزش ها برای دانشجویان و دانش آموزان اضافه می شود.معیار سنجش دانش آموزان در نظام آموزشی کشور یونان در کلاس اول و دوم بدون نمره است؛ برای دانش‌آموزان کلاس سوم و چهارم از حروف انگلیسی A تا D استفاده می‌شود و برای دانش آموزان پنجم و ششم از مرحله ۱ تا ۱۰ در نظر گرفته می شود.

تحصیل در دوره دبیرستان، متوسطه اول برای دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۵ سال ارائه می شود. علاوه بر دروس علوم ‌پایه، سیاست و زبان خارجی، ورزش، ادبیات یونانی، زیست‌شناسی، جغرافیا، کامپیوتر، موسیقی و هنر نیز با تعداد ساعت مجاز در هفته برای دانش آموزان ارائه می‌شوند. تحصیل در دوره  دوم دبیرستان برای دانش‌آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال در نظر گرفته شده است. دروس فلسفه، بیولوژی، ریاضیات، زمین شناسی، فیزیک، شیمی و زبان یونانی، زبان خارجی و غیره برای دانش آموزان با تعداد ساعات مجاز در هفته ارائه می شود.

تحصیلات دانشگاهی در یونان بیشتر به زبان یونانی ارائه می شود و فقط تحصیل در برخی سطوح تحصیلات عالی و در برخی رشته ها به زبان انگلیسی امکانپذیر است.شما میتوانید با طی یک دوره سه ماهه با هزینه ۱۵۰۰ یورو در یونان اقدام به یادگیری این زبان نمایید.دانشگاه های پزشکی در یونان از معتبرترین دانشگاه های پزشکی است و دانشجو این امکان را دارد که پس از اتمام تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های یونان،در تمام کشورهای دنیا مشغول به کار شده و یا اینکه این رشته را به صورت تخصصی ادامه دهد.در کشور یونان ۲۲ دانشگاه وجود دارد که رشته هایی همچون علوم انسانی، دندانپزشکی، داروسازی، وکالت، معماری، فیزیک، شیمی و غیره را ارائه می دهند. سال تحصیلی در دانشگاه های یونان دو ترمه است و از ۱۳ هفته تحصیلی تشکیل می شود و هر سه هفته  امتحانات برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *