تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی آلمان تقریبا شبیه کشورهای غرب اروپا می باشد.هرچند این سیستم و قوانین آن ایالتی بوده و هرایالت سیستم آموزشی خاص خود را دارد.ولی این تفاوت بیشتر در زمانبندی سالهای آموزشی است و نوع مدارکی که هر ایالت صادر میکند تقریبا یکسلن بوده و در تمام ایالتها و شهرهای المان معتبر می باشد.رفتن به مدرسه برای تمام کودکان ، نوجوانان و جوانان در سنین تعیین شده از سوی دولت ، در همه ایالت های آلمان اجباری است و قوانین و مقررات موجود در زمینه های آموزشی ، برای همه افراد بصورت یکسان اعمال می شود.مدارک تحصیلی صادره توسط مدارس در هر مقطع تحصیلی و از هر ایالت فدرال آلمان که باشد در سراسر آلمان به رسمیت شناخته میشود و ارزش یکسان دارد.

 

تحصیل برای مهاجرلنی که به زبان آلمانی تسلط ندارند

کودکان و نوجوانانی که آشنایی کمتری به زبان آلمانی دارند و یا کاملا جدید به آلمان وارد شده و زبان آلمانی را نمی دانند و قصد تحصیل دارند ، ابتدا باید در کلاس های ویژه ای شرکت کنند که در آنها فقط زبان یاد می گیرند و با فرهنگ آلمانی آشنا می شوند ، در این کلاس ها کودکان با یادگیری زبان |آلمانی و موارد آموزشی دیگر ، برای ورود به مدارس عادی آماده می شوند.سپس دانش آموزان به تدریج با توجه به سن ، عملکرد و مهارت های زبان مورد ارزیابی قرار می گیرند و مطابق با آن وارد مدرسه عادی میشوند .این کلاس ها معمولا دولتی بوده و رایگان می باشند

 

سیستم آموزشی آلمان در۵ مرحله و به شرح ذیل تقسیم می شود:
  • پیش دبستانی
  • دوره ابتدایی
  • دوره دوم(راهنمایی)
  • دوره سوم (پیش دانشگاهی)
  • تحصیلات تکمیلی

 

پیش دبستانی (Kindergarten)

مقطع پیش دبستانی (Kindergarten) مقطعی غیراجباری است. کودکان از ۲ تا ۵ سالگی می‌توانند در این مقطه تحصیل کنند. به موسسات و مدارس مربوط به این مقطع به آلمانی Vorschule می‌گویند. برخلاف مدارس اجباری این پایه در کشور آلمان پولی است.

 

 

مقطع ابتدایی (Grundschule)

دانش‌آموزان از شش سالگی تا ۱۰ سالگی (در برلین و براندربورگ تا ۱۲ سالگی) در ۶ سطح در مقطع ابتدایی (Primary School) تحصیل می‌کنند. طول این دوره از ۴ تا ۶ سال متغیر است. در آخرین سال از این دوره یعنی سطح ۵ یا ۶ دانش آموزان باید با کمک و توصیه‌های والدین و معلمان تصمیم بگیرند چه رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. به این دوره شناسایی یا جهت‌گیری (orientation phase) می‌گویند.

مقطع متوسطه (Secondary School)

بعد از پایان دوره ابتدایی، دانش‌آموزان می‌توانند از بین ۵ نوع مدرسه یکی را برای گذراندن مقطع متوسطه امتحان کنند. دانش‌آموزانی که نمره بالاتری در مقطع ابتدایی کسب کرده‌اند معمولا به مدارس Gymnasium به انگلیسی (Grammar school) می روند.این دانش آموزان            می توانند بعد از دیپلم به دانشگاه بروند. بعد از پایان این دوره، یعنی بعد از گذراندن سطح ۱۲ یا ۱۳، آزمونی از دانش‌آموزان گرفته می‌شود و بعد از قبولی به آنها مدرک دیپلم Abitur داده می‌شود. دانش‌آموزانی که در پایان دوره ابتدایی نمره متوسطی کسب کرده باشند می‌توانند به مدارس Realschule  بروند؛ این مدارس هم آکادمیک هستند منتهی دروس ساده‌تر و سطح دانش‌آموزان متوسط است. آنها در سن ۱۰ یا ۱۱ سالگی وارد این مدارس می‌شوند و در ۱۶ یا ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل می‌شوند. مدرکی که در این نوع مدارس به دانش‌آموزان داده می‌شود مدرک تخصصی در حرفه است و به نام Master Craftsman’s diploma شناخته می‌شود که معادل دیپلم در بسیاری از کشورهاست. دانش‌آموزانی که از کشورهای دیگر دیپلم گرفته‌اند نمی‌توانند در دانشگاه‌های آلمان پذیرش شوند و باید با گذران دوره تحصیلی مدرک خود را جایگزین کنند. نوع دیگری از مدارس متوسطه Fachoberschule هستند که مدارس متوسطه تخصصی هستند. در این مدارس به دانش‌آموزان یک تخصص را در دو سطح نظری و عملی می‌آموزند. بعد از سطح ۱۰ تا سطح ۱۲ یا ۱۳ به دانش‌آموزان مدرک فارغ‌التحصیلی اعطا می‌شود. مدارس راهنمایی Mittelschule  نیز نوعی دیگر از مدارس در مقطع متوسطه است. این نوع مدارس نسبت به مدارس دیگر از کم‌ترین سطح آکادمیک برخوردارند. مشابه این نوع مدارس مدارس Hauptschule هستند که مدارس سطح ۲ محسوب می‌شوند. دانش‌آموزانی که به این مدارس می‌روند در ۱۵ تا ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل می‌شوند. مدارس جامع یا Gesamtschule مدارسی هستند که دانش‌آموزان با هر سطح علمی می‌توانند وارد شوند.
بعد از گذراندن دوره تحصیلی در هر کدام از این مدارس متوسطه دانش‌آموزان می‌توانند به مدارس فنی و حرفه‌ای Berufsschule بروند. دوره‌های این نوع مدارس ۲ تا ۳٫۵ سال است و هفته‌ای دو بار کلاس‌های تئوری دارد. باقی روزها دانش‌آموزان در کارگاه یا کارخانه‌ای با حقوق استخدام می‌شوند و کار عملی را یاد می‌گیرند.
آموختن زبان خارجی در دوره متوسطه اجباری است. در مدارس Gymnasium آموختن زبان لاتین به عنوان زبان خارجی اول و یک زبان خارجی دیگر اجباری است. در سایر مدارس رایج‌ترین زبان خارجی انگلیسی و بعد از آن فرانسه، اسپانیایی و یونانی است.

تحصیلات عالی

دانشگاه‌های آلمان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. شش دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در آلمان است. بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان عمومی (Public) هستند و هر ترم حدودا ۶۰ تا ۲۰۰ یورو شهریه می‌گیرند که این هزینه بیشتر شامل سرویس رفت و آمد و هزینه غذا در کافه تریاها می‌شود. به همین منظور اکثر مردم آلمان به دانشگاه می‌روند و تحصیل کرده هستند. سیستم دوگانه تحصیلی یعنی نظری-عملی در آلمان طرفداران بیشتری دارد تا کشورهای دیگر و بیشتر آلمانی‌ها حضور در این دانشگاه‌ها را ترجیح می‌دهند تا دانشگاه‌های صرفا آکادمیک.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *