شروط ورود به بازار کار آلمان

در قوانین جدید این شرط که کارفرما تنها زمانی می تواند فردی را از خارج از کشورهای اتحادیه اروپا یا آلمان استخدام کند که متقاضی مناسبی از آلمان یا اتحادیه اروپا داوطلب آن شغل نشده باشد دیگر وجود ندارد. آنچه متقاضیان لازم دارند یک قرار داد کار و مدارک لازم برای نشان دادن سطح و محتوای رشته تحصیلی و حرفه ای است که آموخته اند. آشنایی به زبان آلمانی نیز طبیعتا از شروط ضروری است. سارا پیرنبرگ می گوید: “کیفیت آموزشی و مدارک تحصیلی متقاضی با معیارهای آموزش در آلمان مطابقت داده می شود. در صورت هم تراز بودن این دو، هر کس از هر کشور دیگری می تواند مانند یک آلمانی یا یک شهروند اتحادیه اروپا وارد بازار کار این کشور شود.”

 

آلمان چه تسهیلات و امکاناتی در اختیار متقاضیان قرار می دهد؟

قوانین مهاجرت جدید طوری تنظیم شده اند که حتی اگر متقاضی قرارداد کاری ندارد یا مدارک او مطابق با معیارهای آموزشی در آلمان نیست، بازهم امکان یافتن کار برایش وجود دارد. به عنوان مثال متقاضی کار میتواند یک اقامت شش ماهه در آلمان بگیرد تا در این شش ماه کاری پیدا کند. البته به این شرط که در این مدت بتواند هزینه زندگی خود را بدهد زیرا به او اجازه کار بیش از ده ساعت در هفته و برای تامین هزینه زندگی اش داده نمی شود. ب

استین محمودی، مشاور شرکت های آلمانی، در امور استخدام نیروی کار از کشورهای مختلف و امور مهاجرت از امکانات دیگری می گوید: “مثلا اگر فقط بخشی از مدارک متقاضی در اینجا پذیرفته شود این فرصت به او داده می شود که بقیه مدارک را با دیدن دوره های آموزشی در همینجا تکمیل کند و خود را به سطح کیفیت آموزشی قابل پذیرش برای بازار کار آلمان برساند.”

او اضافه می کند که برای افراد زیر ۲۵ سال در صورتی که زبان آلمانی را به خوبی بدانند، این امکان هست که برای گذراندن یک دوره آموزشی به آلمان بیایند. افراد بالای ۲۵ سال تنها در صورت داشتن قرارداد برای شرکت در یک دوره آموزشی می توانند وارد آلمان شوند. برای هر دو گروه آشنایی به زبان در سطح معینی (بسته به رشته آموزشی) لازم است ولی برای دسته دوم “حتی این امکان هست که با در دست داشتن قرارداد دوره آموزشی برای گذراندن یک دوره زبان آلمانی به اینجا بیایند تا خود را برای شرکت در دوره آموزش حرفه ای آماده کنند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *