europe immigration

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا، با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است.

این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوییس، از شمال با دانمارک، از غرب با فرانسه، بلژیک، هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد و با ۹ کشور اروپایی هم مرز است.

زبان اصلی مردم این کشور آلمانی و واحد پول آن یورو بوده و از شهرهای بزرگ آن می توان به هامبورگ، مونیخ، برلین و فرانکفورت اشاره کرد.

آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا، ثروتمندترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا، همیشه درهای خود را به روی متخصصین گشوده است.

آلمان بعد از کشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب می شود، بنابراین از صنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین است.

  • نوع نظام سیاسی کشور آلمان: دولت فدرال دموکراتیک پارلمانی
  • مساحت کشور آلمان: ۳۵۷,۰۳۱ کیلومتر مربع
  • جمعیت کشور آلمان: ۸۳ میلیون نفر
  • تعداد ایالتهای آلمان: ۱۶ ایالت
  • پایتخت آلمان: برلین
  • پول رایج آلمان: یورو
  • دامنه‌ی اینترنتی: de
  • کد تلفن: ۴۹+

اولین حضور جامعه انسانی در سرزمین آلمان به ۲۵۵ هزار سال پیش و انسان های نئاندرتال باز می گردد. رومی ها اولین گروه از انسان های متمدن بودند، که در کشور آلمان ساکن شدند.

تا سال ۸۵۵ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن ها به آلمان امروزی ختم می شود.

اولین پادشاه آلمانی زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می شناختند. بعد از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. پیدایش کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. بعد از آن در اوایل قرن ۳۹ امپراطوری روند اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وینشکل گرفت. بعد از پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می نامند.

با وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژاد پرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود.

پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، و در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند.

سیاست آلمان:

آلمان دارای ۱۶ ایالت می‌باشد و نظام سیاسی حاکم بر کشور، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. بزرگترین ایالت بایرنیا باواریا در جنوب و کوچک ترین برمن در شمال غربی است. این ایالت ها می توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند.. آلمان و ایران از حدود ۵۰۰ سال پیش تا کنون با یکدیگر روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشته‌اند و هر چند در طول دوران مختلف دچار فراز و نشیب‌هایی شده باشند، اما هیچ گاه این روابط به صورت کامل قطع نشده و آلمان مهمترین شریک اقتصادی ایران در اروپا است. در حال حاضر ایرانیان زیادی هر ساله با اهداف تحصیلی و کاری به صورت قانونی وارد این کشور می‌شوند.

اقتصاد آلمان:

آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزه پولیِ یورو محسوب می شود. آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت های زیادی را متحمل شد. بعد از پایان جنگ با وام هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و همچنین از بنیان گذاران اتحادیه اروپاست.

آلمان از نظر علمی و اقتصادی یکی از قدرت های جهانی محسوب می‌شود و عضو سازمان ملل، G8، ناتو و گروه پنج نیز می‌باشد. بر اساس بررسی های سال ۲۰۱۹، آلمان با ۳.۸۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، چهارمین کشور جهان از نظر قدرت صنعتی و اقتصادی است. علاوه بر این، آلمان در سراسر جهان مقام اول را از نظر صادرات محصولات مختلف به خارج از کشور دارد؛ به طوری که بیشتر شرکت‌های آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند. محصولات صادراتی آلمان در بخش های مختلفی از جمله خودروسازی، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی و شیمی است.

آلمان علی رغم اینکه به زوج های جوان و فرزندان آن‌ها، امکانات مالی، تحصیلی و بیمه ای با کیفیتی ارائه می‌کند، اما همچنان با مشکل رشد منفی جمعیت دست و پنجه نرم می‌کند و همین عامل باعث شده است تا درهای خود را به روی متخصصان خارجی بگشاید. سیاستی که با توجه به فرصتهای شغلی فراوان و متنوع این کشور هم به نفع مهاجران است و هم به نفع حاکمیت و منافع ملی آلمان؛ در جهت اینکه همچنان بتواند قدرت اول اقتصادی-صنعتی اروپا باقی بماند.

طبیعت آلمان:

کشور آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه ای از باتلاق ها و دریاچه هاست. در شمال این کشور      سرزمین های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده است. دشت های پست شمالی به دشت های مرکز آلمان متصل می شوند. بزرگترین دشت های آلمان دشت های راین بالا، وستفالن و دشت های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه می باشد. در قلب آلمان رشته کوه های مرکزی قرار دارند، این رشته کوه ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می کنند. کوه های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروکو و جنگل های باواریا از شمال به جنوب کشیده شده اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۵۹۱۵ متر می باشد.

اتباع خارجی در آلمان:

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان از خانواده‌های مهاجر و یا افرادی که خود مهاجر بوده‌اند، تشکیل شده است. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده است. بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است.

آب و هوا:

آب و هوا در همه جای آلمان یکسان نیست. در سواحل و در غرب آلمان در زمستان هوا خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم نمی‌باشد. اما در شرق و در بایرن، آب و هوا دارای اقلیم قاره ای است و تابستان گرم و زمستان سرد است. همچنین در تابستان نیز رعد و برق های مکرر دیده می‌شود. همچنین بارش برف در جنوب و شرق نسبت به مناطق دیگر بیشتر است. در ماه آوریل، تغییرات آب و هوایی اغلب در سراسر آلمان یکسان است و  یک روز آفتابی و شاد و روز بعد از آن ابری و بارانی است و بعد از آن خورشید دوباره می درخشد. گاهی اوقات حتی در ماه آوریل بارش برف نیز اتفاق می‌افتد. یک ضر‌ب المثل آلمانی از آب و هوای آوریل می گوید: آوریل چه می خواهد؟!