جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا، با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است.

این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوییس، از شمال با دانمارک، از غرب با فرانسه، بلژیک، هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد و با ۹ کشور اروپایی هم مرز است.

زبان اصلی مردم این کشور آلمانی و واحد پول آن یورو بوده و از شهرهای بزرگ آن می توان به هامبورگ، مونیخ، برلین و فرانکفورت اشاره کرد.

آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا، ثروتمندترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا، همیشه درهای خود را به روی متخصصین گشوده است.

آلمان بعد از کشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب می شود، بنابراین از صنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین بوده و نرخ بیکاری در این کشور پنج درصد است.

پایتخت این شهر برلین و مساحت آن ۱۲۱۳۵۳٫۱۳ کیلومتر مربع است و با ۸۱ میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور اروپاست.

اولین حضور جامعه انسانی در سرزمین آلمان به ۲۵۵ هزار سال پیش و انسان های نئاندرتال باز می گردد. رومی ها اولین گروه از انسان های متمدن بودند، که در کشور آلمان ساکن شدند.

تا سال ۸۵۵ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن ها به آلمان امروزی ختم می شود.

اولین پادشاه آلمانی زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می شناختند. بعد از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. پیدایش کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. بعد از آن در اوایل قرن ۳۹ امپراطوری روند اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وینشکل گرفت. بعد از پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می نامند.

با وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژاد پرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود.

پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، و در سال ۳۹۹۵ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد و شامل ۳۱ ایالت است. بزرگترین ایالت بایرنیا باواریا در جنوب و کوچک ترین برمن در شمال غربی است. این ایالت ها می توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند.

آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزه پولیِ یورو محسوب می شود. آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت های زیادی را متحمل شد. بعد از پایان جنگ با وام هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و همچنین از بنیان گذاران اتحادیه اروپاست.

کشور آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه ای از باتلاق ها و دریاچه هاست. در شمال این کشور سرزمین های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده است. دشت های پست شمالی به دشت های مرکز آلمان متصل می شوند. بزرگترین دشت های آلمان دشت های راین بالا، وستفالن و دشت های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه می باشد. در قلب آلمان رشته کوه های مرکزی قرار دارند، این رشته کوه ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می کنند. کوه های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروکو جنگل های باواریا از شمال به جنوب کشیده شده اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۵۹۱۵ متر می باشد.