europe immigration

روش های مهاجرت به آلمان

کشور آلمان همواره در بین ۵ کشور مطلوب دنیا قرار داشته است، دلیل اصلی این محبوبیت اقتصاد مطلوب این کشور، نظام آموزشی پیشرفته و البته رایگان برای خارجی ها و همچنین فرصت های کاری مطلوب در این کشور است.

اولین قدم شما جهت مهاجرت به این کشور انتخاب یک کدام از این طرق مهاجرتی است:

 • مهاجرت به آلمان از طریق کار
 • مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آلمان از طریق بلوکارت
 

 

مهاجرت به آلمان از طریق کار

 

مهاجرت کاری به آلمان یکی از بهترین روش های مهاجرتی شناخته شده است و در صورت داشتن شرایط اخذ ویزای کار آلمان معمولاً روش دیگری به شخص متقاضی توصیه نمی شود. جهت اخذ ویزای کار آلمان دو روش وجود دارد.

 • روش اول اقدام جهت اخذ ویزای کار آلمان با داشتن job offer است. متقاضی در صورتی می تواند از این طریق برای مهاجرت به آلمان اقدام نماید که کارفرمایی در کشور آلمان دعوتنامه ای به جهت استخدام متقاضی ارسال نماید. البته نباید تصور نمود که این روش روشی آسان برای مهاجرت به آلمان است زیرا این امکان برای کمتر کسی وجود دارد. کارفرمای آلمانی در صورتی می تواند برای شخص متقاضی دعوتنامه یا job offer ارسال نماید که شخص مناسبی برای استخدام در شغل مورد نظر در کشور آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد. در واقع شخص خارجی می بایست شرایط استثنایی و خاص برای استخدام در این شغل داشته باشد. جهت اثبات این موضوع کارفرمای آلمانی می بایست ۶ ماه آگهی استخدام صادر نماید که این زمان شامل ۳ ماه آگهی استخدام در کشور آلمان و ۳ ماه آگهی در کل اتحادیه شینگن منتشر می شود.
 •  روش دوم جهت اخذ ویزای کار آلمان ویزای جستجوی کار آلمان است. در حال حاضر کشور آلمان نیاز خود را به نیروی متخصص اعلام نموده است و افرادی که مهارت قابل توجهی دارند می توانند برای ویزای جستجوی کار در آلمان اقدام نمایند. این ویزا برای مدت ۶ ماه به شخص خارجی تعلق می گیرد این شخص ۶ ماه فرصت دارد که در کشور آلمان حضور داشته باشد و شغل مورد نظر خود را متناسب با رشته تخصصی خود در آلمان بیابد. افرادی که مدرک تحصیلی حداقل لیسانس دارند و سابقه کار اجرایی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند می توانند جهت اخذ این ویزا اقدام نمایند. البته مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی نیز برای اخذ این ویزا لازم است.

 

 

 

ویزای جستجوگر کار آلمان

 

در حال حاضر این فرصت برای افرادی که در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار دارند٬ وجود دارد تا افرادی که مشتاق کار در این کشور هستند و بدست آوردن کار را به دلیل عدم حضور در آن کشور سخت می بینند، درخواست برای ویزای جستجوی کار آلمان دهند که یکی از بهترین انواع ویزا کاریابی در آلمان است. افرادی که در آلمان به یک موقعیت کاری رسیده اند می توانند درخواست نمایند تا اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۶ سال) به آنها ملحق شوند. نکات مهم در خصوص ویزای جستجوگر کار آلمان عبارتند از:

 • اعتبار ویزای جستجوگر کار ۶ ماه است
 • برای اخذ این ویزا فرد باید حداقل مدرک لیسانس و سه سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشد
 • اخذ این ویزا نیازی به داشتن مدرک زبان ندارد و دانش زبان انگلیسی یا آلمانی کفایت می کند
 • ویزای جستجوگر کار ویزای همراه ندارد و پس از پیدا کردن کار همراه می تواند ملحق شود

 

 

 

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

 

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اروپاست و شاخص های اقتصادی آن در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. این موضوع و دلایل مهم دیگر باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در فکر دستیابی به بازارهای اقتصادی آلمان باشند و جهت تحقق این امر سرمایه گذاری در آلمان انتخاب بسیاری از سرمایه گذاران خارجی است. در حال حاضر روش سرمایه گذاری در آلمان ثبت شرکت است که با سرمایه بسیار کم نیز امکانپذیر است. متقاضیان سرمایه گذاری در آلمان می توانند از طریق ثبت شرکت در آلمان، اقامت و تابعیت کشور آلمان را اخذ نمایند لذا سرمایه گذاری در آلمان راهی برای مهاجرت به آلمان نیز شناخته می شود.

جهت ثبت شرکت در آلمان می بایست طرح توجیه اقتصادی سرمایه گذار مورد تأیید اتاق بازرگانی آلمان واقع شود و به طور معمول طرح هایی تأیید خواهند شد که از نظر دولت آلمان سود دهی خوبی در کشور آلمان داشته باشد. سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در آلمان در حدود ۲۵ هزار یورو می باشد که بازگشت سرمایه بسیار خوبی از این راه قابل تصور است. 

 

 

 

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

 

تحصیل در آلمان از گذشته به خصوص در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بوده است. دلایل زیادی من جمله نظام تحصیلی رایگان،سطح دانشگاه های آلمان، ارائه خدمات علمی و آموزشی بسیار عالی، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی، شرایط بسیار خوب کار پس از پایان تحصیل و دلایل دیگری باعث شده است آلمان یکی از اولین انتخاب های مهاجرت و تحصیل باشد. البته توجه داشته باشید که تحصیل به تنهایی نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم آلمان شود و افراد برای تحقق این امر باید پس از پایان تحصیل خود در آلمان استخدام شوند و ویزای خود را به نوع کاری تغییر دهند. فارغ التحصیلان به مدت ۱۸ ماه فرصت دارند که در آلمان بمانند و به جستجوی کار بپردازند در صورتی که نتوانند در این زمان در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند باید کشور آلمان را ترک کنند. 

 • تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی فرصت خوبی که در حال حاضر در آلمان وجود دارد تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی و لیسانس بدون قبولی در دانشگاه سراسری ایران است. در واقع دانش آموزانی که دیپلم ۱۲ ساله را در ایران اخذ نموده اند با دارا بودن مهارت زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 می توانند دوره ۹ ماهه کالج را در آلمان پشت سر بگذارند و وارد مقطع کارشناسی شوند. دانش آموزانی که مدرک خود را با معدل بالا اخذ نمایند می توانند بدون گذراندن دوره کالج وارد بهترین دانشگاه های آلمان شوند.
 • تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد:در مقطع کارشناسی ارشد در بیشتر رشته ها  دروس به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود و دانشجویان می توانند با داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶٫۵ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B2 در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی تقریباً رایگان می باشد و دانشجویان هزینه ای در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم به عنوان شهریه پرداخت می نمایند.
 • تحصیل در آلمان در مقطع دکترا : در مقطع دکترا پذیرش با تأیید استاد راهنما انجام می پذیرد و در واقع کسانی می توانند در مقطع دکترا تحصیل نمایند که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند و از نظر استاد راهنما قابل تأیید باشند. همانطور که می دانید تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به عنوان شغل پذیرفته شده است و دانشجویان با عملکرد مناسب خود در دانشگاه می توانند حقوق دریافت کنند و هزینه زندگی خود را تأمین نمایند. البته میزان این دستمزد به عملکرد دانشجو بستگی دارد و دستمزد همه دانشجویان به یک میزان نخواهد بود.

 

 

مهاجرت به آلمان از طریق بلوکارت

 

مراحل روند کار به شرح زیر می باشد:

 • اولین قدم بررسی مدرک تحصیلی شم(حداقل لیسانس)در مراجع مربوطه میباشد.
 • پس از تایید مدرک تحصیلی، نیاز به یک کارفرمای آلمانی دارید تا بتواند با توجه به رشته تحصیلیتان پیشنهاد کاری معتبر با حقوق سالیانه ۵۵٫۲۰۰ یورو به شما ارائه نماید.

 • پس از آن شما باید وقت سفارت آلمان برای ویزای بلوکارت را رزرو نمایید که در حال حاضر بین ۳ تا ۴ هفته به طول میانجامد. (در صورتیکه ویزای شنگن معتبر دارید نیاز به دریافت وقت سفارت ندارید)
 •  تا زمان وقت سفارت، ما اقدامات اداری را انجام داده و مدارک الزم را به دست شما میرسانیم. پس از ارائه مدارک به سفارت آلمان در تهران، پس از دو هفته شما ویزای سفر به آلمان جهت انجام روند اداری در اداره کار را دریافت مینمایید.
 • پس از سفر به آلمان، قرارداد رسمی شما با کارفرما در اداره کار آلمان ثبت شده و مراحل صدور بلوکارت شماآغاز میگردد.
 •  در این مرحله شما نیاز به اجاره محل زندگی )برای اعتبار نشانی پستی( جهت مکاتبات اداری مرسوم کشور آلمان دارید. (در صورتیکه قصد سکونت دائم در آلمان ندارید ما این سرویس را به شما ارائه میکنیم)
 • در این مرحله حساب بانکی به نام شما افتتاح میشود که حقوق شما به این حساب واریز خواهد شد. شما حقوق واریزی را به کارفرمای خود مرجوع خواهید کرد.
 • در عرض کمتر از یک ماه مدارک شناسایی شما به آدرس پستیتان ارسال میشود و شما میتوانید خاک آلمان را ترک نموده و بدون محدودیت به منطقه شنگن رفت و آمد نمایید.
 • بلوکارت یک ویزای ۴ ساله است که هر سال با ارائه مدارک کاری شما تمدید میشود.
 • بصورت نرمال پس از ۳۳ ماه شما میتوانید با داشتن مدرک زبان آلمانی سطح A1 درخواست اقامت دائم کشور آلمان را بدهید. در صورتیکه مدرک زبان آلمانی B1 را اخذ کنید این زمان به ۲۱ ماه کاهش مییابد.
 • با اخذ اقامت بلوکارت همسر قانونی و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال شما نیز این اقامت را دریافت میکنند.
 • تا زمان دریافت اقامت دائم، شما باید ماهیانه مبلغ۲٫۸۴۰  یورو به کارفرمای خود بابت مالیات پرداختی به دولت آلمان پرداخت نمایید. (در صورت تاهل این مبلغ تا۲٫۵۰۰ یورو کاهش مییابد)
 • پس از دریافت اقامت دائم، قرارداد کاری تان را فسخ نموده و شما با اعالم خروج از کار به مدت یک سال ماهیانه مبلغ  ۱٫۶۵۰ یورو بابت حقوق بیکاری از اداره کار دولت آلمان دریافت مینمایید.

 

 

مزایای دریافت اقامت آلمان از طریق بلوکارت :

 • شما و خانواده تان از تمامی حقوق شهروندی کشور آلمان و اتحادیه اروپا برخوردار می شوید
 • میتوانید تا ۱۲ ماه بدون هیچ گونه محدودیتی خارج از اتحادیه اروپا زندگی کنید
 • همسر و فرزندان شما نیاز به دریافت مدرک آلمانی ندارند.
 • تحصیل مدرسه و دانشگاه برای شما و خانواده تان رایگان است.
 • همسر شما بلافاصله و بدون محدودیت اجازه کار قانونی دارد.
 • شما و خانواده تان بیمه سلامتی کامل دریافت می کنید.
 • بیمه بازنشستگی شما از محل همین مالیات پرداخت میشود.
 • گردش مالی حقوق و پرداخت مالیات برای حساب مالی شما اعتبتر خوبی را به همراه می آورد که میتوانید جهت دریافت وام خرید مسکن ، خودرو و … از آن استفاده نمایید.
 • همچنین می توانید کمک هزینه کودک از دولت دریافت نمایید.

هزینه انجام این فرآیند شامل یافتن کارفرما، قرارداد کاری معتبر، وکیل، خدمات اداری، آدرس پستی و غیره جمعا مبلغ ۳۰٫۰۰۰ یورو میباشد، که میتواند در سه بخش از لحظه شروع تا لحظه دریافت بلوکارت پرداخت گردد.