europe immigration

روش های مهاجرت به یونان

یونان با داشتن فرهنگی غنی، آب و هوایی بسیار عالی و صنعتی رو به رشد در سال های اخیر یکی از محبوب ترین مقاصد اروپا برای اخذ اقامت شده است. یونان کشوری است که از سال ها پیش تبدیل به یکی از هدف های توریستی مردم جهان شده است و در همین راستا و به دلیل تاثیر صنعت توریسم و مهاجرت در اقتصاد یونان، امکان اخذ اقامت یونان برای افراد غیر نیز در دستور کار سیاستمداران این کشور قرار گرفت.

اولین قدم شما جهت مهاجرت به یونان انتخاب یک کدام از این طرق مهاجرتی است:

 

 

 

 

اقامت تمکن مالی یونان

 

این نوع اقامت که برخی به آن اقامت خود حمایتی یونان نیز میگویند، در یونان به آن FIP اطلاق میشود که مخفف Financial Independent Person میباشد. نوعی از روش های اخذ اقامت اروپا است که فرد در آن می تواند با ارائه مدارک لازم اقدام به اخذ ویزای اقامت در یونان کند. اقامت تمکن مالی یکی از ساده ترین روش های اخذ اقامت در اروپا است و معمولا در کوتاهترین زمان ممکن نیز به نتیجه می رسد به همین دلیل یکی از بهترین راه های ممکن برای اخذ اقامت یونان نیز هست.

در این روش اقامتی تمامی اعضای خانواده میتوانند مشمول دریافت کارت اقامت یونان شوند.این روش که ساده ترین روش اخذ اقامت اروپا و یونان است در کمتر از چهار ماه ( معمولا زیر ۲ ماه ) به اقامت میرسد.

 

اقامت خود حمایتی یونان، راهی به سوی اقامت یونان در کوتاهترین زمان ممکن

برای اخذ اقامت یونان با شیوه خودحمایتی متقاضیان می توانند با ارائه مدارک، مبنی بر داشتن درآمد ثابت ماهیانه در ایران، اقدام به اخذ این اقامت نمایند. این درآمد می تواند از طریق سود سپرده بانکی، اجاره دریافتی از املاک و حقوق بازنشستگی نشان داده شود. باید در نظر داشت که ارائه یکی از این مدارک در صورتی که درآمد مورد نیاز برای تمکن مالی را اثبات کند، کافی است و نیازی به ارائه هر سه مورد نیست. این درآمد با توجه به قوانین کشور یونان، برای سرپرست و فرزندان بالای ۱۸ سال معادل ماهانه ۲۰۰۰ یورو، همسر چهارصد یورو و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز هرکدام سیصد یورو میباشد.

 
اقامت یونان از طریق تمکن مالی، رویایی نزدیک و دست یافتنی!

برای اخذ اقامت یونان از این روش، به طور مثال؛ یک خانواده ۳ نفره با فرزند ۱۴ ساله، باید درآمد حدود ۳۰۰۰ یورو را به صورت ریالی در ایران از روش های ذکر شده نشان دهند. البته توجه داشته باشید که این مقادیر ممکن است در طی سال های متوالی دستخوش کمی افزایش و تغییر باشد.

 
مدت زمان مورد نیاز برای تمدید تمکن مالی یونان چقدر است؟

این نوع اقامت در ابتدا به صورت یک دوره ۲ ساله و بعد از آن به صورت دوره های ۳ ساله تمدید می شود. ابتدا نوع اقامت شما موقت و قانونا بدون شرط حضور خواهد بود که بدون حضورتان تا ۲۶ سال قابل تمدید است و شرط تمدید اقامت در هر سال وابسته به ۳ فاکتور حفظ درآمد ثابت ماهیانه، که در زمان تمدید جمع سالانه آن باید اثبات شود.

یعنی سرپرست و فرزندان بالای ۱۸ سال، سالانه ۲۴ هزار یورو، همسر ۶ هزار یورو و فرزندان نیز هرکدام ۶ هزار یورو، به طور واضح تر یک خانواده ۳ نفره با فرزندان زیر ۱۸ سال در زمان تمدید ملزم به نشان دادن درامد سالانه ۳۶ هزار یورو هستند. علاوه بر آن داشتن آدرس در کشور یونان و داشتن بیمه پزشکی معتبر در آن کشور از شروط لازم جهت تمدید اقامت می باشد.

 

شرایط اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی

از جمله مهترین مواردی که برای اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی حتما مورد بررسی قرار می گیرند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اثبات وجود درآمد ثابت ماهیانه در ایران
 • بدون نیاز به داشتن دانش زبان (یونانی، انگلیسی و…)
 • بدون نیاز به ارائه مدرک تحصیلی
 • بدون نیاز به سرمایه‌گذاری یا راه‌اندازی کسب‌وکار
 • بدون نیاز به پرداخت مالیات به دولت یونان
 
منبع درامد متقاضی اقامت تمکن مالی

منبع درامد شما برای دریافت اقامت خود حمایتی یا اقامت تمکن مالی باید خارج از درامد حاصل از اشتغال شما باشد. مثلا درامد باید حاصل از سود سپرده بانکی، سود سهام، اجاره املاک و مستغلات و حقوق بازنشستگی و از این قبیل درامد ها باشد. زیرا شما نباید در یونان نیاز به کار پیدا کنید. جمع درامد های شما از منابع فوق باید با حداقل درامد تعریف شده بیشتر باشد. 

 

حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای اقامت تمکن مالی

علاوه بر درامد ماهانه ۲۰۰۰ یورویی، باید حداقل به میزان ۲۴ ماه، مانده حساب به عنوان تمکن مالی داشته باشید. چون اقامت شما دو ساله ( و قابل تمدید ) صادر میشود و شما باید ثابت کنید برای دو سال اول زندگی در یونان، پول کافی دارید. مثلا اگر شما یک خانواده سه نفره ( آقا، بانو، فرزند زیر ۱۸ سال ) باشید باید مطابق فرمول زیر درامد ثابت کنید و تمکن نشان دهید.

Bank Statement: 24 X (2000+400+300) = 24 X 2700 = 64800 euros
Monthly income: 2000+400+300 = 2700 euros 

 

مزایای تمکن مالی یونان، یا خودحمایتی یونان چیست؟

به دست آوردن اقامت یونان مسلما دارای مزایای بسیاری است و با وجود تحریم هایی که درحال حاضر وجود دارد، می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات شما باشد. از جمله بهترین مزایای اخذ ویزای تمکن مالی یونان مواردی هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • تسهیل در دریافت ویزای نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا و کانادا و انگلیس
 • امکان برخورداری از بیمه‌ های پزشکی و درمانی بااعتبار در عرصه بین‌ المللی
 • ساده ترین و سریع ترین روش گرفتن مجوز اقامت شنگن در اتحادیه اروپا
 • عدم نیاز به حضور شخص در کشور مقصد
 • عدم نیاز به هیچگونه سرمایه‌ گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا
 • آسان بودن تمدید مجوز اقامت
 • عدم نیاز به اجاره ملک در یونان
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا یونانی
 • امکان تردد آزادانه و زندگی در همه کشورهای حوزه شینگن
 • معاف بودن از پرداخت مالیات سالانه
 • وجود نداشتن محدودیت سنی

البته مسلما موارد مذکور تنها مزایای اخذ اقامت یونان نیست، اما در این موارد تنها به ذکر مهمترین آنها پرداخته ایم.

 

مراحل درخواست و دریافت اقامت یونان از طریق خود حمایتی یونان

پیش از آنکه به مراحل کاری اخذ اقامت یونان اشاره کنیم، خالی از لطف نیست اگر به این امر اشاره کنیم که اقامت یونان از طریق تمکن مالی در ابتدا به صورت دو ساله و سپس هر  سه سال یکبار برای شما تمدید می شود.

 1. بررسی مدارک و شرایط خانواده
 2. عقد قرارداد با موسسه
 3. تکمیل مدارک
 4. ترجمه و تایید مدارک
 5. تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز از طرف وکیل یونانی
 6. مراجعه به سفارت و ارائه درخواست
 7. صدور و دریافت ویزای تایپ D
 8. سفر به کشور یونان و دریافت Bluepaper
 9. دریافت کارت اقامت اروپا برای تمامی اعضای خانواده

مدت زمان لازم برای انجام تمام پروسه کاری مذکور به طور میانگین نیز در حدود ۳ ماه است. در پایان به یکی از مهمترین سوالاتی که در زمینه اخذ ویزای تمکن مالی یونان وجود دارد می پردازیم.

 

آیا اسناد و حساب های ارائه شده برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان به عنوان وثیقه نزد شرکت یا کشور مقصد
می ماند؟

خیر، ترجمه های تایید شده اسناد و حساب ها به سفارت ارائه میشود و اصل آنها نزد متقاضی باقی می ماند. در پروسه های اقامت چون هدف شما زندگی بیش از ٩٠ روز در کشور مقصد است چیزی به اسم ضمانت یا وثیقه وجود ندارد. اما در پروسه های ویزای توریستی چون ویزا حداکثر برای تردد ۹۰ روزه متقاضی صادر میشود، کارگزاران مبلغی به عنوان وثیقه دریافت میکنند که این ضمانت بازگشت متقاضی از سفر توریستی میباشد.

 

مدارک موردنیاز برای گرفتن اقامت یونان از روش تمکن مالی
 • ارایه گواهی عدم سوء پیشینه تمام اعضای خانواده
 • شناسنامه همه اعضای خانواده
 • شش قطعه عکس از همه اعضای خانواده
 • گواهی شغلی سرپرست
 • مدارک توانایی مالی سرپرست خانواده
 • گرفتن گذرنامه برای همه اعضای خانواده
 • فرآیند اخذ اقامت یونان از روش توانایی مالی دو ماه و نیم می‌باشد

 

 
 

 

 

اقامت یونان از طریق خرید ملک

 

متداول ترین روش سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت یونان خرید ملک در این کشور است که تحت عنوان ویزای طلایی Golden Visa شناخته می‌شود. شرایط اخذ اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای اروپایی مختلف دارای تفاوت است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های موجود در این زمینه به مبلغ سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود. به عنوان مثال حداقل مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات کشور اسپانیا نیاز دارید ۵۰۰ هزار یورو است که از این حیث گران‌ترین کشور محسوب می‌شود. اما جهت اخذ اقامت یونان باید یک ملک را در این کشور خریداری نمایید که حداقل ارزش آن ۲۵۰ هزار یورو باشد. همان‌طور که متوجه شدید این مبلغ نصف مبلغ سرمایه‌گذاری در کشور اسپانیا بوده و مبلغ بسیار مناسبی برای گرفتن اقامت یک کشور عضو شینگن به حساب می‌آید. این نوع سرمایه‌گذاری به شما این امکان را خواهد داد که علاوه بر خودتان بتوانید همسر و فرزندان خود را نیز همراهتان ببرید.

برای خرید ملک در یونان ابتدا باید یک ملک مناسب را در کشور یونان پیدا کنید. این ملک می‌تواند مسکونی یا تجاری بوده یا یک قطعه زمین در شهرهای این کشور باشد. سپس برای انجام امور اداری و مالی لازم است که یک ویزای توریستی شینگن را گرفته و به کشور یونان سفر کنید. بعد از افتتاح حساب بانکی در یونان و انجام امور مربوط به خرید ملک به ایران برگشته و درخواست خود را برای اقامت یونان ارائه خواهید کرد. تحویل کارت اقامت یونان به طور معمول در حدود دو ماه طول خواهد کشید که نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر زمان کوتاهی است.

 
۱- جستجو و انتخاب ملک

قبل از انجام هر کاری شخص سرمایه‌گذار باید نسبت به پیدا کردن ملک مورد نظرش در یونان اقدام نماید. برای انتخاب ملک می‌توانید به سایت‌های خرید و فروش ملک در یونان مراجعه کرده و طیف وسیعی از انواع ملک‌های مسکونی، تجاری و زمین را پیدا کنید. اما در انتخاب ملک باید به چه مواردی دقت کرد؟ نکته اول در ارتباط با شهری است که قصد خرید ملک در آنجا را دارید. اگر قصد اجاره دادن خانه را دارید بهتر است دنبال املاکی باشید که در شهرهای توریستی واقع شده‌اند. گردشگران در کشور یونان برای محل اقامت هزینه خوبی را می‌پردازند و در نتیجه اجاره دادن ملک در یونان می‌تواند تبدیل به یک منبع درآمد برای شما شود.

نکته بعدی مربوط به طراحی خانه، ابعاد و محل قرارگیری آن می‌شود. این که طراحی و ابعاد خانه شما به چه شکل باشد یک موضوع کاملا سلیقه‌ای است. در مورد محل قرارگیری خانه نیز می‌توانید املاک نزدیک به مرکز شهر، املاک حاشیه شهر یا املاک نزدیک به سواحل یونان را انتخاب کنید.

موضوع آخر در رابطه با مسائل قانونی خرید ملک در یونان بوده و دارای بیشترین میزان اهمیت است. همان‌طور که گفته شد حداقل ارزش ملک مورد نظر شما در کشور یونان باید ۲۵۰ هزار یورو باشد. بنابراین در جستجو برای پیدا کردن ملک این نکته را در اولویت قرار دهید. همچنین تایید اسناد ملک شامل بررسی ضمانت یا بدهی در مورد ملک و تایید گواهی‌های مربوطه موضوع بسیار مهمی در مورد خرید ملک در یونان است. در صورتی که آگاهی چندانی از این امور ندارید می‌توانید از یک وکیل در این ارتباط کمک بگیرید.

 
۲- گرفتن کد مالیاتی

پرداخت مالیات در کشور یونان مستلزم داشتن یک حساب بانکی در این کشور است و برای افتتاح حساب بانکی در یونان نیاز به یک کد مالیاتی شخصی خواهید داشت. کد مالیاتی را می‌توانید طی چند ساعت از یک اداره مالیات محلی دریافت کنید. مدارک لازم برای این کار شامل پاسپورت، کپی پاسپورت و سند ازدواج می‌شود. البته سند ازدواج در صورتی لازم خواهد بود که یک کد مالیاتی نیز برای همسر متقاضی صادر شده باشد.

 
۳- افتتاح حساب بانکی در یونان

برای افتتاح حساب بانکی توصیه می‌شود که حتما مدارک خود را به صورت حضوری به بانک ببرید تا روند کار بدون هیچ مشکلی انجام شود. البته در برخی بانک‌ها امکان باز کردن حساب از طریق یک نماینده با وکالت رسمی نیز امکان‌پذیر خواهد بود. معمولا کار افتتاح یک حساب بانکی در یونان طی چند روز انجام خواهد شد. برای باز کردن حساب بانکی در یونان به مدارکی نظیر پاسپورت، اسناد مالی نظیر مدارک مربوط به درآمد و… نیاز خواهید داشت.

نکته دیگر در رابطه با این موضوع این است که حداقل موجودی شما در حساب بانکی باید ۱۰ هزار یورو باشد. بعد از افتتاح حساب باید نسبت به انتقال پول به حساب بانکی خود در یونان اقدام نمایید. با توجه به هزینه‌های مختلف از جمله مالیات توصیه می‌‎کنیم که مبلغ موجود در حساب بانکی شما بیش از ۲۵۰ هزار یورو باشد.

 
۴- امضای قرارداد و انتقال پول به حساب فروشنده

بعد از انجام کلیه امور نوبت به عقد قرارداد بین طرفین معامله خواهد رسید. این کار می‌تواند توسط خود شخص یا وکیل او انجام شود. بعد از عقد قرارداد باید مبلغ مورد توافق از طریق یک حساب بانکی در یونان به حساب فروشنده ملک واریز شود. به طور معمول در حدود ۱ تا ۱٫۵ ماه طول می‌کشد که اطلاعات ملک در سیستم اداره املاک یونان ثبت شود. دقت داشته باشید که برای گرفتن ویزای طلایی و اخذ اقامت یونان باید حتما ملک شما در سیستم اداره املاک یونان ثبت شده باشد.

 
۵- ارائه درخواست اقامت یونان

بعد از انجام کلیه اقدامات مربوط به خرید ملک باید نسبت به جمع‌آوری کلیه مدارک لازم و ارائه درخواست اقامت یونان اقدام نمایید. دقت داشته باشید که در صورت ناقص بودن مدارک، فرآیند گرفتن اقامت با مشکل روبه‌رو خواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از ارسال درخواست از مشاوره افراد متخصص در این حوزه و مشاوران حقوقی استفاده کنید. مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت شامل پاسپورت، قرارداد خرید ملک، گواهی مربوط به ثبت ملک در سیستم اداره املاک یونان، دو عدد عکس رنگی و برخی موارد دیگر می‌شود. همچنین در صورتی که اعضای خانواده شما نیز بخواهند برای اقامت یونان اقدام کنند باید مدارک آن‌ها را نیز پیوست کرده باشید.

بعد از ارائه کلیه اسناد باید منتظر بررسی آن‌ها باشید. در صورتی که مدارک شما مورد تایید قرار بگیرد یک رسید برای شما ارسال خواهد شد که اجازه اقامت در یونان را به مدت یک سال به شما خواهد داد.

 

۶- انگشت نگاری

زمانی که مجوز اقامت شما تایید شد باید برای انجام امور مربوط به انگشت‌نگاری اقدام کنید که شامل خانواده شخص متقاضی نیز خواهد شد. البته کودکان زیر ۵ سال از این قاعده مستثنی هستند.

 

۷- گرفتن کارت اقامت یونان

چند هفته بعد از انجام انگشت‌نگاری کارت اقامت یونان آماده خواهد شد. شخص متقاضی می‌تواند شخصا برای دریافت کارت اقامت اقدام نماید یا این که با ارسال پاسپورت خود برای نماینده‌اش کارت اقامت خود را بگیرد. بعد از گذشت هفت سال از گرفتن اقامت یونان می‌توانید تحت شرایطی برای اخذ تابعیت یونان نیز اقدام نمایید.

 

مزایای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک
 • دریافت اقامت ۵ ساله کشور یونان
 • امکان همراهی خانواده
 • امکان رفت‌و‌آمد در تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و مناسب با توجه به قیمت ملک در یونان و احتمال افزایش آن در آینده
 • امکان اجاره دادن ملک
 • عدم نیاز به حضور در کشور یونان در مدت اقامت
 • قیمت مناسب نسبت به دیگر کشورهای اروپایی حوزه شینگن
 • پایین بودن هزینه‌های زندگی در یونان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر
 • امکان درخواست شهروندی یونان پس از گذشت ۷ سال از اقامت

 

فقط متقاضیانی که در یونان زندگی کنند، می توانند پس از ۷ سال برای تابعیت و پاسپورت یونان درخواست دهند. به محض اینکه تابعیت یونان به فردی داده شود، حفظ سرمایه گذاری دیگر لازم نیست.

متقاضی و خانواده وابسته او می توانند پس از ۷ سال متوالی اقامت در یونان، اقامت این کشور را دریافت کنند و تابعیت مضاعف آنان نیز به رسمیت شناخته خواهد شد. بعد از ۷ تا ۸ سال زندگی مستمر در یونان، می توان برای اخذ پاسپورت یونان اقدام کرد. دانستن زبان یونانی و قبول شدن در امتحان زبان یونانی نیاز است.